Pivo
Pivo je nápoj, který je sám o sobě zdravější než voda, jen v nadměrném množství může působit škodlivě. Některé nekvalitní nealkoholické nápoje plné barviv a umělých chemických přísad jsou pro zdraví škodlivější než pivo. Pivo obsahuje mnoho vitaminů a dalších látek, které při střídmé konzumaci může působit příznivě proti vzniku atherosklerózy.
Při spotřebě 1 litru piva denně si člověk pokryje zhruba 20 % denní potřeby vitaminu B2, 35 % vitaminu B6, 50 % niacinu a 25 % kyseliny pantothenové. Jeden litr piva obsahuje v průměru 200 mg biologicky aktivních látek. Rozumné pití piva do 1 až 2 litrů denně přispívá k vyšší hladině vysokodensitního, tzv. HDL cholesterolu v krvi, který působí proti kornatění tepen, přitom hladina celkového cholesterolu v krvi se nemění.
Rozumná konzumace piva snižuje stres, podporuje krevní oběh, snižuje riziko srdečních onemocnění, snižuje vysoký krevní tlak.
Pivo je nápoj, který obsahuje malé množství alkoholu (0,5 - 5 %). Pivo je určeno k tomu, aby je lidé pili pro chuť, pro radost a pro lepší trávení nikoliv proto, aby se opíjeli. Při pití rozumného množství piva je možné využít jeho pozitivních účinků na organismus a nenechat je přebít negativními účinky nadměrného množství alkoholu.
Jak vyrobit pivo?
Následující řádky chápejte především jako informativní, jelikož průměrný občan se patrně výrobou piva zabývat nebude. Vzhledem k tomu, že spotřeba tohoto nápoje je u nás úctyhodná a pivo bylo a je nápojem nejoblíbenějším pracovníků nejrůznějších profesí a potěší nejednoho umělce i politika, měl by každý znát jeho tradice a proces vzniku.
Chmelnice u nás vznikaly již v 11. století v okolí klášterů a největšího rozmachu dosáhly za vlády Karla IV. a v 15. století. (Podle historicky neověřených pramenů první zmínka o výrobě piva, jak ho známe dnes, pochází z darovací listiny krále Budweissera z r. 768; mytologický král Gambrinus není taktéž historicky doložen. Pivo je však starší, tvořilo základní potravinu již ve starém Egyptě. Nejednalo še však o pivo v dnešním slova smyslu - nebyl totiž používán chmel. Podle pověsti vzniklo chmelové pivo ve starověké Mezopotámii, má se však za to, že "chmelit" začaly slovanské národy nebo přinejmenším národy v Evropě). Nejproslulejší chmelnice vznikly na Lounsku, Žatecku a Rakovnicku, jejichž "zelené zlato" je na světových trzích stále velmi žádané.
Dnes naše pivovary produkují pivo světlé a tmavé, podle použitého sladu; černohorský pivovar také tzv. pivo řezané, vyráběné smíšením piva světlého a tmavého.
Na tomto místě je vhodné se zmínit, že pivo je nápoj v mnoha směrech zdraví prospívající. Obsahuje velké množství vitamínů, především skupiny B, živin, povzbuzuje sekreci trávicích šťáv a zlepšuje trávení.